Klub udvider med fitness | Golf.dk
65 medlemmer har allerede meldt sig ind i Odense Golfklubs fitness-ordning.

Foto: Odense Golfklub

Klub udvider med fitness

24/07 - 2020 | Henrik Søe

I mange år stod der i Odense Golfklub nogle gamle fitness-maskiner allerbagerst i bag-rummet. De fleste medlemmer anede knapt, at maskinerne eksisterede, men nu har klubben i Odense opgraderet med et helt nyt område, som giver medlemmerne mulighed for at kombinere golfspillet med fitness i klubben. 

Lokalet fandt man ved at sætte en væg op i det 120 kvadratmeter store herreomklædningsrum, som i forvejen dækkede behovet så rigeligt. Og så har klubben leaset de maskiner, som skal bruges.  

Klubben nåede lige akkurat at tage det nye lokale i brug, inden landet lukkede ned, men nu er der igen kommet gang i fitnessrummet, som officielt blev indviet 1. juli. 

65 medlemmer har meldt sig til fitness-ordningen, som koster 275 kroner hvert halve år. 

- Vi er kommet godt fra start, og vi skal bare op på 100 medlemmer til den pris, så går det i nul, fortæller manager Esben Hallundbæk Hansen. 

Odense Golfklub har også den fordel, at en af klubbens trænere, Kristian Madsen, i forvejen er uddannet fitness-instruktør.

- Medlemmerne kan købe et 10-turs kort, hvor klippene både kan bruge til golfundervisning eller fitness-instruktion og planlægning af træningsforløb, siger Esben Hallundbæk Hansen. 

Centret er taget i brug af både yngre medlemmer og medlemmer op til 84 år, og samtidig har det også givet elitespillerne en mulighed for at skabe endnu mere sammenhold i truppen. 

- Mange af elitespillerne var jo i forvejen medlemmer af forskellige fitnesscentre, der hvor de bor, men nu får de mulighed for at træne sammen, og det giver også noget værdi i forhold til det sociale - ikke mindst om vinteren, siger Esben. 

 

User Comments:

 • Godt tænkt, men stop nu ikke der golfklubber .......

  24/07 - 2020 | Jan Pedersen

  Yderligere service og oplevelses produkter i danske golfklubber har været et velkendt behov de sidste 10 år ......... kan varmt anbefale at man kigger på ”fully equipped” medlems og gæste fitness faciliteter (ikke små 10m2 rum med rusten kondicykel, sjippetov og et par håndvægte) i umiddelbar nærhed af omklædningsrummene samt potentielt et par tennisbaner (kunst, all year, vedligeholdelsesfrit) og måske også et par petanque baner ......... medlemmerne, gæsterne, restauratøren og sponsorerne vil elske det og det bringer en masse nye værdier til klubbens branding og tyngde i lokalområdet ...... husk, det gælder om at “holde på folk”, således at der ikke udvikler sig en hel hær af “play & drive” golfere (aka golfere, der ankommer i bil på klubbens P Plads, løber op på 1. tee, spiller en runde, putter ud på 18. green og derefter løber til bil og kører væk) .......... godt tiltag, Odense Golfklub !!!!

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Counter

 • Site Counter:1,591,646
 • Unique Visitor:123,876
 • Registered Users:160,704
 • Unregistered Users:31,223
 • Blocked Users:12,393
 • Published Nodes:15,507
 • Unpublished Nodes:314
 • Server IP:10.230.58.22
 • Your IP:34.237.138.69
 • Since:04 Aug 2020
 • Visitors:
  • Today:39
  • This week:88,695
  • This month:374,256
  • This year:1,591,959